Mezi základní nástroje online marketingové komunikace patří:

 1. SEO – optimalizace pro vyhledávače. Obsah Vašich www stránek by měl být tvořen jak pro návštěvníky tak zároveň i pro roboty vyhledávačů, které indexují vaše stránky a podle vyhodnocovacích aspektů zobrazí záznam konkrétní stránky ve vyhledávání. Měly by správně vyplněny meta tagy, popisy stránek ve vhodném počtu znaků. Základem úspěchu je kvalitní a hodnotný obsah se správnou hustotou klíčových slov.

 2. Srovnávače cen - Heureka.cz, Zbozi.cz, Google Nákupy -  jelikož trendem nakupování na internetu je vyhledat si všechny dostupné informace před samotným nákupem, využijte srovnávače cen jako jeden z dalších zdrojů informací o Vašich produktech. Trik pro lepší spárování produktů ve srovnávačích je kromě validního XML feedu i využití klíčového slova v názvu produktu a krátkém popisu produktu a zasílání parametrů pro určitý druh zboží. Úspěšnost zvolení Vašeho eshopu zvyšujete nejen cenou, ale také i uvedením  odběrných míst , cenou dopravy, přidanou hodnotou (např. dárek zdarma) a recenzí obchodu (např. Heuréka Ověřeno zákazníky, garance nákupu).

 3. Registrace zákazníků a sběr kontaktů - tvoří základ pro emailovou nebo sms personalizovanou kampaň. V současné době již nestačí poslat obecnou nabídku sortimentu nebo služeb. Je potřeba personalizovat - zhotovit správný html newslleter s grafikou a personalizovanými daty (oslovení, připomínka nákupů a vhodnou nabídkou) s měřícími kódy zaznamenající přečtení emailu. Pro efektivní správu vhodné využít externí e-mailingový systém.

 4. Věrnostní programy a akce - Slevové kupóny na další nákupy, soutěže o drobné ceny udržují nenásilným způsobem Váš e-shop  v povědomí zákazníků a aktivně vybízejí k zákaznické akci.

 5. Obsahové web stránky (tzv. micropages) nebo blogy zaměřující se na detailní popis nebo manuály nabízeného sortimentu nebo služeb podporují návštěvnost Vašich stránek nebo přímo prodej Vašich produktů.

 6. Mobilní reklama, mobilní verze eshopu/prezentace pro zvyšující se trend užívání tabletů a chytrých telefonů k nakupování a objednávek služeb.

 7. Sociální sítě - ze sociálních sítí získáte nejen hodnotné zpětné odkazy, plní také funkci sdílení informací a diskuze s dosahem příspěvků na další členy v sociálních sítích.

 8. Affiliate marketing – rozšíření prodeje na partnerské eshopy s posktnutím vlastních xml dat,  společně s programy jako např. Post Affiliate Pro nebo Affilbox.cz je měření úspěšnosti prodeje partnerské sítě efektivnější.

 9. PPC reklama google.cz, zbozi.cz, facebook.com -  se správným nastavením a zacílenými klíčovými slovy tvoří společně s  dynamickým remarketingem velice efektivní cílenou reklamu.

 10. Dynamický Remarketing - uživatelům, kteří navštívili Vaše stránky se neustále “připomínáte” – např. při vyhledávání na internetu, čtení zpráv atd. se jim zobrazí produkt, který si na Vašich stránkách prohlíželi, ale nekoupili. Tímto způsobem zůstáváte v povědomí návštěvníka a motivujete jej k opětovné návštěvě Vašeho webu.

 11. Inzertní a aukční servery - aukro.cz - pokud máte své zákazníky na aukru, lze je oslovit pomocí Xml feedu ve struktuře pro Aukro.Pro měření úspěšnosti je nutné používat nástroj Google Analytics, který Vám rádi správně nakonfigurujeme.