V případě že máte několik desítek produktů (cca do 200) je časově a finančně vhodnější založit data do administrace eshopu manuálně. V případě většího počtu dat je vhodné použít import, pokud ho dodavatel řešení umožňuje. Data jsou často importována přes formát XML, Excel příp. CSV.


Pokud tento formát máte k dispozici, je potřeba zkontrolovat, zda-li je ve shodné struktuře dodavatele e-commerce řešení. Pokud tomu tak není,  je potřeba strukturu upravit a poté následně importovat. Stejný princip platí i pro dodavatelské data obvykle ve formátu XML. Tento proces vyžaduje větší odobornost v úpravě dat. V případě realizace převodu dat se  jednorázová cena může pohybovat dle ceníků jednotlivých dodavatelů e-shopů od cca 6.000 - 12.000 bez dph v závislosti na složitosti a struktuře poskytnutého zdroje. 


Data taktéž můžete naimportovat z ERP systému (např. Pohoda, Vario, MoneyS3)  pokud tento import dodavatel umožňuje. Data následně spravujete již v ERP systému, který aktualizuje data v eshopu a zpětně stahuje klienty a objednávky.


Importovaná data ve většině případů nejsou správně optimalizovány pro vyhledávače. V případě většího množství dat je vhodné zaměřit se  pouze na hlavní kategorie a stěžení produkty dle principů stanovených v nabídce služby SEO - Optimalizace pro vyhledávače