1) Open-source řešení:
Řešení s nulovou počáteční cenou, volně šiřitelné řešení a často se zásahem a možností úpravy do zdrojového kódu. Zdrojové kódy jsou však zahraniční s absencí lokalizace do českého trhu (podpora platebních a dopravních metod, napojení na účetnictví atd.). Všechny ostatní služby - programování, kódování, grafický layout je potřeba zajistit vlastními silami bez oficiální podpory.


2) Pronájem e-shopu - licencované "krabicové" řešení

Pořizujete si produkt, který je již univerzálně vytvořený tzn. dodání na míru vytvořených funkcionalit do e-shopu je omezené. Eshopy se pravidelně bezplatně aktualizují a může se tedy stát, že pokud jste něco v začátku postrádali, pak se tato funkcionalita v průběhu provozu e-shopu zobrazí. Výhoda pronájmu řešění je rozložení investice do delšího časového úseku, aktuálnost řešení lokalizace a neustále sledování potřeb českého trhu.  Vzhledem k neustálému dynamickému vývoji těchto řešení nelze při aktualizacích uplatnit veškeré testovací procesy. Chyby se tak mohou zobrazovat již v ostrém provozu a řeší se za chodu eshopu. V případě individuálních nastavení funkcí nebo grafického layoutu mimo standartní nastavení je potřeba zajistit nápravu na své náklady.


3) E-shop na míru:

V praxi jsou nejčastější tyto řešení:

a) řešení od jednotlivce za drobnou investici
Standartně bez větší podpory a dalšího vývoje nebo aktualizace, často s krátkým trváním spolupráce, což může způsobit neaktuálnost eshopu, negativní recenze, propady v návštěvnosti, absence exportu dat, časovou a finanční náročnost převedení dat na jiného poskytovatele.


b) řešení od profesionální firmy
Základní investice od cca 100.000,-Kč + poplatky za servisní služby. Delší čas (od cca 1/2 - 1 roku) na zhotovení eshopu + zajištění vlastního času na kontrolní procesy požadovaných funkcí eshopů. V tomto případě vysoká počáteční investice a následný dohled na vyladění funkcí eshopu v ostrém provozu.